Aranżacja małej kuchni

Marzenie o pięknej i dużej kuchni niestety nie zawsze ma szanse się spełnić. Wiele osób zmuszonych jest do korzystania z małej klitki, a nie kuchni z prawdziwego zdarzenia. Rozmiarów, nie ważne jak bardzo ktoś by się starał, nie uda się zwiększyć, dlatego jedynym rozwiązaniem jest pogodzeniem się z małym metrażem i znalezienie sposobu na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Małe pomieszczenia lubią jasne kolory, dlatego powinny one przeważać na podłodze, ścianach i frontalnych częściach mebli. Ciemne wstawki i elementy dekoracyjne ożywią taką kolorystykę i nie pozwolą na nudę. Należy jednak uważać, by nie powstały pstrokacizny, które przytłoczą i tak niewielki kącik oraz zaburzą panujący ład. Dlatego ciemne elementy powinny być w zdecydowanej mniejszości, np. uchwyty od szafek, ciemne naczynia czy koszyczki na owoce. Warto także zastanowić się nad szklanymi drzwiczkami w meblach kuchennych, które optycznie powiększą pomieszczenie. Dodatkowy, rewelacyjny efekt można uzyskać poprzez podświetlenie ich od wewnątrz.

aranżacja małej kuchni

aranżacja małej kuchni

Szerokim łukiem należy unikać zabudowywania meblami ścian, aż po sam sufit. Taki zabieg wydaje się być racjonalny, w końcu nie zabiera dodatkowej przestrzeni. Niestety zbyt masywne szafki dodatkowo przytłoczą małe i tak pomieszczenie. Oczywiście należ jak najlepiej zagospodarować tę część, np. poprzez zawieszenie otwartych półek.

Dolne szafki powinny być jak najbardziej funkcjonalne i pomieścić większość przedmiotów. Dzięki temu na blatach będzie panował zawsze porządek, a kuchnia wyda się bardziej przestronna. Dobrym rozwiązaniem jest poszerzenie blatu do szerokości 80 cm. Dzięki temu zostanie uzyskana dodatkowa przestrzeń, gdzie będzie można umieścić te akcesoria, które nie zmieściły się w szafkach lub są tak często używane, że dostęp do nich powinien być jak najbardziej ułatwiony.

Wybór sprzętu AGD także powinien być dobrze przemyślany. Warto skusić się na taki, który łączy w sobie kilka funkcji, a dodatkowo nie zajmuje wiele miejsca, np. piekarnik z funkcją mikrofalówki. Istotna jest także kwestia zlewu, który pochłania dużą część blatu. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór jednokomorowego zlewu oraz zabudowanie niewielkiej zmywarki, która rozprawi się z większą stertą brudnych naczyń. Jeżeli mimo to brakuje miejsca na blat, jedną z półek można zamienić na wysuwany blat roboczy.

By kuchnia była praktyczne, a także estetyczna należy zainwestować w odpowiednie oświetlenie. Centralna lampa nie jest w rozjaśnić każdego kąta kuchni, dlatego warto zamontować nad blatami dodatkowe oświetlenie punktowe. Ten prosty zabieg, skutecznie ułatwi prace każdej gospodyni.

, ,

comments are closed.